trwa inicjalizacja, prosze czekac...GrY MmO

Szukaj

22 kwi 2010

HISZPANIA

Hiszpania jest położona na Półwyspie Iberyjskim. od zachodu graniczy z Portugalią, a od wschodu, poprzez pasma Pirenejów, z Francją. Na południu graniczy z niewielkim terytorium brytyjskim, Gibraltarem.
Hiszpania to znacznie więcej, niż kojarzone z nią corrida, tancerze flamenco, czy też zatłoczone plaże. To imponujący i zróżnicowany kraj, którego północne krańce, bogate w zielone wzgórza, przypominają Irlandię, a południowe regiony pozwalają poczuć atmosferę marokańskich krajobrazów i architektury.
 Przebogata historia Hiszpanii znajduje swoje odbicie w prehistorycznych malowidłach jaskiniowych, pałacach Maurów, ruinach zamków, pozostałościach rzymskich budowli, oraz gotyckich i renesansowych katedrach. Różnorodność i zarazem oryginalność Hiszpanii ma swoje źródło w historii kraju, który to powstał z połączenia różnych księstw. To zróżnicowanie przetrwało do dziś w różnicach w języku, kulturze, kuchni oraz sztuce.

Barcelona


 Barcelona, znana jako centrum kulturalne, chełpi się swoją wspaniałą architekturą, pomnikami i zabytkami.    Barcelona to bardzo nowoczesne, wielokulturowe i kosmopolityczne miasto. Cały zespół miejski liczy sobie około 4,5 miliona mieszkańców. Co niektórzy twierdzą, iż jest to najbardziej europejskie ze wszystkich hiszpańskich miast, a to ze względu na swoją otwartość na nowe idee i trendy, co widać z kolei w jej mieszkańcach, Katalończykach.
Obecnie Barcelona jest najczęściej odwiedzanym miastem w Hiszpanii przez turystów. Znaleźć tu można wiele zabytków, począwszy od czasów rzymskich, poprzez gotyk i renesans. Idealnym porą na odwiedzenie miasta jest jesień, kiedy to panuje przyjemny klimat, a liczba turystów znacznie spada. W tym też czasie, we wrześniu, odbywa się największa z imprez ulicznych - Festes de la Mercè.Costa Brava

Nie bez powodu Costa Brava to Dzikie Wybrzeże. Północna część tego przepięknego miejsca to cudowne, romantyczne zatoki gdzie turkusowoniebieska woda nęci spragnionych kąpieli turystów. Południowa część Wybrzeża zwana Costa del Maresme to pas piaszczystych, bezpiecznych plaż. Na Costa Brava wiatr jest przyjazny żeglarzom a kiedy już przestanie mocno wiać do wody ruszają amatorzy sportów wodnych. Na turystów spędzających czas na wybrzeżu czekają nie tylko słoneczne plaże czy przejrzysta woda. Kiedy już wyjdziemy z wody i ostatnim spojrzeniem pożegnamy palże wieczorny wiatr przynosi nam zapowiedź nocnych szaleństw. Hiszpania nie pozwoli nam zasnąć tylko będzie nęcić tańcem i przepysznym jedzeniem. Będąc na Costa Brava trzeba koniecznie zobaczyć kilka miejsc. Manem najpopularniejszego miasteczka turystycznego zasłużył Lloret de Mar. Ten popularny dzisiaj kurort był swojego czasu małą wioska rybacką teraz przyciąga jak magnes miłośników tańca, wina i szampańskiej zabawy. W głowie kręci się od bogactwa zapachów i aromatów dochodzących z licznych knajpekGirona

jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast, klasztor benedyktynów w świętych górach Montserrat, muzeum Salvadora Dali w Figueres - mieście urodzenia i pochowania artysty, bogate zabytki greckich i rzymskich osiedli w Empurias. Długa i szeroka plaża z miękkiego, złotego piasku to wizytówka

Rosas
największego kurortu w północnej części Costa Brava, niedaleko granicy z Francją. Spotkać tu można także całkiem inne plaże: małe, ukryte u stóp klifów, z tajemniczymi grotami.
W znakomitym śródziemnomorskim klimacie, wśród pięknych widoków, w absolutnej symbiozie funkcjonują tu nowoczesna turystyka i codzienne życie. Rosas było i jest znane artystom i intelektualistom.

Ibiza


Morze śródziemne ma wiele do zaoferowania spragnionym rozrywki i plażowego relaksu turystom. Ibiza wynurza się z wody kusząc pięknymi widokami, lazurową wodą oraz kobaltowo niebieskim niebem. Ibiza otoczona jest mnóstwem małych skalistych wysepek a sama jej linia brzegowa to połączenie ciągnących się kilometrami plaż, zatoczek i grot. W sam raz na romantyczne spacery. Ibiza nazywana jest przez wielu bywalców wyspa rozrywki. Odkryta prze hipisów wyspa przez lata wyewoluowała i stała się modnym kurortem mającym wiele do zaoferowania szukającym rozrywki na najwyższym poziomie turystom. Puby, dyskoteki, kawiarenki, centra rozrywki, restauracje, kasyna...Życie nocne praktycznie nigdy tu nie zamiera, a bawić się i tańczyć w dobrym towarzystwie można do białego rana. Ibiza miejsce swobody i nieustającej zabawy. Ale atrakcja wyspy sa nie tylko nocne rozrywki. Ibiza ma wiele do zaoferowania amatorom sportów wodnych pieszych wycieczek, nurkowania czy przejażdżek łódką. Aby poznać inne oblicze Ibizy, należy odwiedzić małe wioski w jej części centralnej: Santa Agnes, Sant Mateu czy Santa Gertrudis to tylko niektóre z miejscowości, w jakich wciąż napotkać można przykłady tradycyjnej architektury tej szalonej wyspy. Wyśmienita kuchnia balearska jest kuchnia dla smakosza ale jest bardzo pracochłonna. Dotyczy to zarówno potraw z popularnej na wyspach wieprzowiny i robionej z niej sobrassady, jak i dań rybnych czy owoców morza. W menu również ważne są zupy, które na każdej z wysp są inaczej przygotowywane. Popularnymi daniami są też potrawy z jednego garnka. Należy do nich m.in. calderota de lagosta.

                                                                               Majorka

Majorka to największa wyspa Balearów oddalona od Hiszpanii zaledwie 60 kilometrów. Jest bardzo lubianą wyspą, szczególnie za niemal niczym nieograniczoną możliwość kąpieli oraz uprawiana wszelkiego rodzaju sportów wodnych. To wyspa różnorodnych krajobrazów. Na północnym wybrzeżu odnajdziemy klify a na południu piaszczyste, rozległe plaże oraz znajdziemy wytchnienie w gajach oliwnych, sadach pomarańczowych czy migdałowych. Majorka ma do zaoferowania 
każdemu różne formy spędzania wolnego czasu. Biorąc udział w wycieczkach lub udając się na szlaki wędrowne można odkryć Majorkę z innej strony: majestatyczne góry, stare klasztory i ustronne wioski. A jeśli ktoś szuka rozrywki, ten znajdzie ją w tętniących życiem dyskotekach, barach i kawiarniach. Plaże Majorki w większości są bezpłatne. Musimy tylko zapłacić za leżaki, które możemy bez trudu wynająć. Dla zainteresowanych: na Majorce znajdują się dwie plaże dla nudystów.
Majorka wielu ludziom może kojarzyć się ze słodkim leniuchowaniem na plaży, pływaniu w lazurowej wodzie czy szaleństwami sportów wodnych. Dla tych jednak, którzy zdecydują się wyspę zwiedzić ma ona wiele niespodzianek. Przykładowo jaskinie. Ponieważ wyspa zbudowana jest z wapienia to stopniowo poddaje się erozji jaskiń, dostępnych do zwiedzania jest wiele. Jest tez wiele do odkrycia co może stanowić nie lada wyzwanie. Majorka ma tak zróżnicowany krajobraz, ze i piesze wycieczki dostarcza nam wielu wrażeń.

Brak komentarzy: